Sivas Kongresi’ nin 100. Yılı’ nda Zafer İçin!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir İktisat Kongresi’ nde söylediği “Siyasi, askerî zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa kazanılan zaferler kalıcı olmaz” sözü bir kez daha vücut buldu. Milli Mücadele’nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’ nin Yüzüncü Yılında bu kez ekonomik zafer için Orta Anadolu Ekonomik Forumu düzenlendi. 

Milli Mücadelenin Yüzüncü Yılı etkinlikleri kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ nın destekleriyle düzenlenen  Orta Anadolu Ekonomik Forumu  iki gün sürecek. İlk gün Türkiye’nin yeni sanayileşme ve tarım stratejilerinin ele alınacağı bir dizi oturum tertiplenirken, ikinci gün ise Anadolu’nun beklenen ekonomik sıçramayı yapması için yapılması gerekenler uzmanların katıldığı farklı oturumlarda ele alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ da ikinci günü kapanış oturumunda önemli mesajlar vereceği Orta Anadolu Ekonomik Forumu’ nun önemli konu başlıklarından biri de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ nin katılımı ile gerçekleşecek  “Tarım ve Hayvancılıkta Atılım Modeli nasıl Kurulacak” oturumu oldu.

Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri Kurucu Ortağı Tülin Akın’da Tarımda finansman modelleri, kredilendirme, risk analizleri, Tarımda verimlilik ve kalite yönetimi, inovasyon ve akıllı tarım politikaları ile verimlilik nasıl artırılabilinir?  Akıllı Tarım ile toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı, Hayvancılık endüstrisinde yeni modeller , Tohum ıslahı, gübre, zirai ilaçlama, Sözleşmeli Üretim modeli , Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi konu başlıklarının ele alınacağı oturumda geçmişten bugüne yapılan çalışmalar ve gelecekte yapılması gerekenlere ışık tuttu. Tülin Akın, tarım alanında yaptığı çalışmaları paylaştı. Çiftçiliğin tercih edilebilir meslek haline gelmesi adına mimarı olduğu Vodafone Akıllı Köy Projesi ile “Kırsaldaki Yaşamı Geleceğe Taşıyoruz” sloganıyla katettiği başarılı çalışmaları anlattı. Kentten köye göç sağlamanın öncelikle iş sağlamakla ilgili olduğunu ve bunun da tarımı teknoloji ile buluşturduğu çalışmalardan geçtiğini ifade etti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir