Sosyal Girişimcilik Ekseninde Yerel Kalkınmaya Bakış

Yerel ve Kırsal Kalkınma Uzmanlık Eğitim Sertifika Programı 9-13 Eylül 2019 tarihlerinde Hüsnü M. Özyeğin Vakfı ve Özyeğin Üniversitesi İşbirliğinde İstanbul Çekmeköy’ de gerçekleşti.  Bu yıl 6’ ıncısı düzenlenen sertifika programı, alanlarında yetkin akademisyenler tarafından verilecek derslerle beraber, 3 panel, 2 atölye çalışması ve 1 teknik geziye de ev sahipliği yapmıştır.

Yerel ve kırsal kalkınma alanında yetkinliğini arttırmak ve yeni bir vizyon kazanmak isteyenler için düzenlenen 5 gün süren sertifika programında, dünyada ve Türkiye’ de tarımsal dönüşümün tarihi, dünyadan örneklerle sürdürülebilir yerel kalkınma, kırsal kalkınmanın politik ekolojisi, sürdürülebilir kırsal kalkınma stratejileri, göç ve kalkınma, kalkınma programları tasarım ve bütçelemesine toplumsal cinsiyeti dahil etmek, kalkınma projelerinde nicel ve nitel etki analizi metodolojileri, köy romanının evrimi gibi konular ele alındı.

Eğitmen ve Panelistler: Prof. Dr. Fikret Adaman Boğaziçi Üniversitesi , Tülin Akın Tabit Akıllı Tarım – Sosyal Girişimci, Güngör Barutçu Tonya ve Bütün Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı, Meriç Bıçakçıoğlu Öğretim Üyesi- Özyeğin Üniversitesi, Dr. Derya Nizam Bilgiç Öğretim Üyesi-İzmir Ekonomi Üni., Gizem Boyacıoğlu, Gamze Cizreli Big Chefs’in Kurucu Ortağı, Musa Dağdeviren Çiya’nın Kurucusu, Kaya Demirer TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı, Hülya Denizalp GHD Başkan Yardımcısı, YASOM Kurucu Mentor, Şemsa Denizsel Aşçı, Prof. Dr. Alpay Er Özyeğin Üniversitesi, Olcayto Ezgin Noti Danışmanlık ve Eğitim, Dr. Murat Fiş Öğretim Üyesi-Özyeğin Üniversitesi, Gökçe Gökbalkan Özyeğin Üni. Sürdürülebilirlik Platformu, Prof. Dr. Bülent Gülçubuk Ankara Üniversitesi, Gamze Gündüz Yüksek Mimar-Bilgi Üniversitesi, Faik Gür Öğretim Üyesi-Özyeğin Üniversitesi, Prof. Dr. Neşe Kumral Ege Üniversitesi, İlhan Koçulu Boğatepe Çevre Yaşam Derneği Başkanı, Şevket Meriç İzmir Büyükşehir Bel. Tarımsal Hiz. Daire Bşk., Salih Öğütken Fiskobirlik Genel Müdür Yardımcısı, Dr. Kiraz Özdoğan, Dr. Uygar Özesmi Ashoka Senior Fellow – Good4Trust, Prof. Dr. Ümit Özlale Özyeğin Üniversitesi, Okan Pala Özyeğin Üniversitesi Sürdürülebilirlik Platformu, Doç. Dr. Özge Samancı Özyeğin Üniversitesi, Prof. Dr. Ali Kerem Saysel Boğaziçi Üniversitesi, Güher Tan Yüksek Mimar, Tangör Tan Öğretim Üyesi-Özyeğin Üniversitesi, Fatih Tatari Antropolog -University of California, Dr. Ebru Tekin Özyeğin Üniversitesi, Dr. Candan Türkkan Özyeğin Üniversitesi , Dr. Damla Durak Uşar Özyeğin Üni. Sürdürülebilirlik Platformu, Prof. Dr. Zafer Yenal Boğaziçi Üniversitesi.

Tabit Kurucu Ortağı/Sosyal Girişimci Tülin Akın, Özyeğin Üniversitesi tarafından hazırlanan programda eğitmen olarak katılım sağladı. Sosyal Girişimcilik Ekseninde Yerel Kalkınmaya Bakış adlı panelde yaptığı konuşmasında Akın, bilgi deneyimlerini katılımcılar ile paylaştı. Çiftçileri teknolojiyle buluşturarak kırsalda dijital dönüşümü gerçekleştirmek üzerine çalışan Tülin Akın, kurucusu olduğu TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş. ile sektörde birçok ilkte yaptığı çalışmalara ve 2004 yılında öğrenciyken kurduğu Tarimsalpazarlama.com ile Türkiye’nin tarım alanındaki ilk iletişim, e-öğrenme network’üve e-ticaret medyasını hayata geçirdiğine değindi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir