Tarım Sektörü İçin Akıllı Algılayıcı Tasarlandı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimler Fakültesi ve TABİT iş birliği ile tarım sektöründe kullanılmak üzere düşük güç tüketimli akıllı bir algılayıcı ağı sistemi tasarlandı. Sistem 2021 yıl başında Vodafone Akıllı Köy’de uygulanmaya başlanacak.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimler Fakültesi ve TABİT iş birliği ile tarım sektöründe kullanılmak üzere düşük güç tüketimli akıllı bir algılayıcı ağı sistem tasarlandı. Sistem 2021 yıl başında Vodafone Akıllı Köy’de uygulanmaya başlanacak. Yerel ve milli bir sistem olarak kurulan bu ağ, hem düşük güç tüketimine sahip hem de yedekleme özelliğiyle verileri eksiksiz kaydediyor.  TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri, Bilgi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin güç birliği yaparak yeni tarım teknolojileri geliştirilmesi için yapılan iş birliği, Ekonomist dergisinde geniş yer buldu. TABİT AR-GE Müdürü Orhan Kurt ile röportaj yapılan dergide, röportajı Ayşegül Sakarya Pehlivan kaleme aldı. Pehlivan, proje ile TABİT liderliğinde dünyada fark yaratılmasının hedeflendiğini yazdı. Proje prototipi hazırlandıktan sonra TABİT’in saha çalışmalarında denemelerinin ardından uygulanmaya başlanacak. Ekonomist dergisi okuyucularına TABİT’i tanıtan ve Vodafone Akıllı Köy kampüsünde yapılan uygulamalı eğitim çalışmalarına geniş yer verilen dergiye TABİT’in çalışmalarını anlatan Kurt, “Yeni nesil kırsal yaşam platformunda kamu ve özel sektör kuruluşları çiftçimizle bir araya geliyor. Ortak bir gelecek vizyonu ile hareket ediyor. Teknoloji altyapımıza dahil olan bu birliktelik üretimde verimliliğin artmasını sağlıyor. Böylece Türkiye’de tarım uluslararası arenada daha bağımsız, daha güçlü bir oyuncu olarak rekabet etmeye başlıyor” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü; “TABİT, akademik dünya için doğal bir laboratuvar. Burada yapılan saha çalışmalarının tüm süreçlerinde kaydedilen çalışmalar, ilerlemeler ve değişimler bilimsel metotlarla kayıt altına alınıyor ve bilgi üretiliyor. Bu da Türkiye tarım sektörünün geleceği için çalışan üniversitelere yeni proje fikirleri için alan ve olanak sağlıyor”

AKILLI ALGILAYICI SİSTEM NEDİR?

İstanbul Bilgi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Yiğit Gökdel’in yürütücülüğünde, Dr. Baykal Sarıoğlu, Dr. Banu Kabakulak, Dr. Mehmet Ayyıldız ve öğrenci Çağla Karabulut’tan oluşan bir ekip tarafından yürütülüyor. Projenin amacı yerli ve milli bir sistem kurarak, maliyette, verimlilikte ve veri depolamada çok daha üst seviyelere gelebilmek. Sistemin denemelerinin TABİT bünyesinde yer alan Vodafone Akıllı Köy’de 2021 yılında uygulanması planlanıyor. Sistem sahadan ve veri toplayan algılayıcıların bile birbirine bağlı olduğu girift bir sistem tasarlandı. Bu akıllı bir sistem haline getirildi. Tüketimi çok düşük ve yedekleme yapabiliyor böylelikle veri kaybı yaşanmıyor. Sistem eline geçen veriye göre otomatik olarak sulamayı başlatabiliyor, gerektiğinde sera kapısını açıyor. Böylelikle çiftçi daha az işgücüne ihtiyaç duyuyor ve daha az hata oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir