Tarımda Nereden Başlamalıyım

 Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri bünyesinde Vodafone Akıllı Köy’ de düzenlenen “Çiftçi Olmak İstiyorum” eğitimi tamamlandı. Eğitime katılım belgeleri katılımcılara eğitimin sonunda Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri Kurucu Ortağı Tülin Akın tarafından dağıtıldı.

Çiftçi Olmak İstiyorum Eğitimi 19-21 Temmuz tarihlerinde gerçekleşti. Agrofütürist Coşkun Yıldırım ve Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri Kurucu Ortağı Tülin Akın’ ın eğitmenlik yaptığı 19 Temmuz 4:30’ ta başlayan eğitimde Coşkun Yıldırım, yapacak olduğu eğitim ve program hakkında bilgi verdi verdi.

Eğitimin ilk gününde çiftçi saatinde uyanan çiftçi adaylarımız zeytin alanında bulunan zeytin fidanlarına ve yağlık lavantaların yabancı ot temizliğini yaparak başladılar. Aynı zamanda Tabit A.Ş. Ziraat Mühendisi Gülsüm Selbi bu işlemin tarımda ne kadar önem arz ettiğinden ve nasıl yapılması gerektiğinden bahsetti. Sonrasında meyvecilik alanında bulunan kayısı ağaçlarımızın yazlık budamasının nasıl yapılacağını ve neden yapılması gerektiği hakkında bilgi veren Gülsüm Selbi, sonrasında katılımcılarında budama yaparak nasıl yapıldığını öğretti.

Tarımla İlgilenmek İstiyorum Ama İşe Nereden Başlayacağımı Bilmiyorum

Katılımcılar güne Eğitmen Coşkun Yıldırım’ ın sunumuyla devam ettiler. Sunumda Coşkun Yıldırım, tarımın her alanıyla ilgili detaylı bilgiler aktardı. Sunum esnasında çeşitli sorular yönelten katılımcılar çoğunlukla tarıma başlamak için nereden ve nasıl başlamaları gerektiğini öğrenmek üzerine meraklı bekleyişle yanıtlar aradılar. Yıldırım, tarımın koca bir okyanus olduğunu ve insan yaşamı için çok önem arz ettiğinden bahsederken karar aşamasında ne gibi alanda tarımla ilgilenmek istediklerini sordu. Sonrasında bir çiftçi gibi düşünerek yaşamanın inceliklerinden bahsetti. İlk karar verildikten sonra, finansmanın nasıl düzenlenebileceği konusunu açıkladı.

“Daha iyiyi ve güzeli ortaya çıkarmak adına gece gündüz çiftçi gibi çalışıyoruz”

Sunum sonrasında köy kahvesinde çiftçiler ile katılımcıları bir araya getiren Yıldırım, katılımcıların çiftçilerin bakış açısından meslek hakkında bilgi edinmelerini sağladı. Çiftçiler ile keyifli sohbet gerçekleştiren çiftçiler sonrasında, herşeyi en ince ayrıntısına kadar düşünerek kendisine tarlasında yaşam alanı kuran gerçek bir çiftçi ile tanışmaları için Aydın İli’ nin İncirliova İlçesi’ nde ki evine gittiler. Çiftçi ve ailesi katılımcıları sıcak bir karşılamalarının ardından hoş bir sohbet gerçekleştiler ve evlerininde bulunduğu tarlarında neler yapılabildiğini, çiftçinin anlatımıyla yerinde gördüler. Bir çiftçi ailesinin yalnızca kendi çabası ile ne kadar mutlu bir yaşam sürebileceklerini gören çiftçi adayları teknik geziden çok etkilendiklerini dile getirdiler. Çiftçinin Vodafone Akıllı Köy’ de edinilen başarıya değinmesiyle Yıldırım, “Daha iyiyi ve güzeli ortaya çıkarmak adına gece gündüz çiftçi gibi çalışıyoruz” dedi.

Eğitimin son günü, Aydın İli’ nin başarılı çiftçileri ile onların tarlarında bir güne başlayan çiftçi adayları, çiftçinin emeğinin karşılığını almanın mutluğunu mahsulündeki ürünleri toplarken yüzündeki tebessümden anladıklarını dile getirdiler. Hep birlikte kavun hasadı yapan katılımcılar düşüncelerinde değişiklik olduğunu ifade ettiler. En zorlu ama en anlamlı meslekler biri olan çiftçiliği nerede ve nasıl yapmak istedikleri üzerine istişarelerde bulunan katılımcılar, eğitimin son saatlerine doğru tüm sorularına istedikleri tüm yanıtları alabilmenin mutluluğunu yaşadılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir