Tülin Akın Yerli Yeşil Yeni’ de!

Tülin Akın Yerli Yeşil Yeni' de!

Yerli Yeşil Yeni Projesi’ nin sahibi Doç. Dr. Murad Tiryakioğlu ile Tabit Kurucu Ortağı Tülin Akın röportaj gerçekleştirdi.


Röportajda Tülin Akın, Murad Tiyakioğlu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Murad Tiryakioğlu öncelikle herkesinde merak ettiği şekilde Vodafone Akıllı Köy’ ün Aydın Koçarlı İlçesinin Kasaplar Köyü’ nde kurulma hikayesini dinledi. 

Tülin Akın meracılık, tül altı yetiştiricilik gibi 7-8 alanda yapılan eğitim ve uygulamalardan bahsederken önceliğin küçük aile çiftçiliğine maksimum faydanın nasıl sağlanabileceğinin üzerinde durduklarının altını çizdi. 

Akın, Vodafone Akıllı Köy, Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş. ve dijital tarımın ne olduğu hakkında da bilgiler verdi. Sosyal ve yenilikçi tarım hakkında çiftçilerin ne kadar bilgiye sahip olabileceğini anlatmasının ardından Vodafone Akıllı Köy projesinin Türkiye Tarım Politikası için belirleyici faktör olarak görülüp görülmediğinin üzerine konuştu. Şuan yalnızca Aydın’ da uygulanan Vodafone Akıllı Köy’ ün nerelerde ne amaçla kurulabileceği hakkında bilgiler veren Akın dünyada tarım konusundaki bilgilerini paylaşırken doğru ve yerinde yerinde yapılan tarım uygulamaları ile Türkiye’ nin daha iyi yerlere gelebileceğinden bahsetti. 

Tülin Akın, çiftçiliğin tercih edilebilir meslek haline gelmesi için onlar gibi düşünüp onlara nasıl yardımcı olabilecekleri konusunda projeler ürettiklerinden bahsetti. Özellikle kadınların tarımdaki öneminin arttırılması için neler yapılabileceği üzerinde duran Akın, geleceği yetiştirenlerin kadınlar olduğunun üzerinde durdu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir