Tüm Elde Edilen Bu Bilgiler Yapay Zekaya Aktarılmalı

Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri YK Başkan Yardımcısı Coşkun Yıldırım ve ekibi İzmir Büyükşehir Kırsal Kalkınma Dairesi Başkanı Ertuğrul Tugay’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri ile birlikte çalışmalar yapan Elit Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Çiçekçi’ de katılım sağladı.

17 İlçemizde “Makina Parkı” İsimli Çalışmamızı Gerçekleştirdik

Sayın Başkan Ertuğrul Tuğrul, İzmir İli kırsalında çiftçilerin üretim imkanlarını arttırmak ve teknolojik ekipmanlarla üretimlerine değer katmak hedefiyle, özellikle küçük ölçekli çiftçilere destek olmak için ilçe ziraat odaları ile işbirliğinde yürütülen bu çalışmayla, temin imkanı olmayan ya da yüksek fiyatlarla makine kiralayarak üretim yapmaya çalışan özellikle küçük ölçekli çiftçilerin ziraat odaları aracılığı ile cüzi miktarlarda kiralayacakları makineler sayesinde girdilerini azaltarak ve teknolojinin geliştirdiği makineleri kullanma imkanları sağlanarak kırsaldaki üreticiyle yerelden kalkınmaya yönelik önemli bir katkı sağlanması amaçlandıklarını dile getirdi.

Ertuğrul Tuğrul, Belediye ile 17 ilçe Ziraat Odası ile imzalanan protokol kapsamında 147 adet traktör ve tarım makinesi Ziraat Odalarına hibe edildiğini ve bu traktör ve tarım makinelerinin ziraat odaları tarafından çalıştırılması ile başta küçük üreticilerin hemen tüm mekanizasyon ihtiyaçları karşılanmakta olduğunu ifade etti.

Projede ki Asıl Hedefimiz Kırsaldaki Yaşamı Desteklemek

Coşkun Yıldırım, Vodafone Akıllı Köy Projesini tanıttı. Geleneksel tarım yöntemlerini ileri teknolojinin olanaklarıyla birleştiren, üreticinin sosyal yaşam standartlarını nitelikli bilgiyle yükselmeyi ve hayata geçireceği sosyal inovasyon ile tarımın genç nesillere aktarılan saygın bir meslek haline gelmesini amaç edindiğini ifade etti. Yeni nesil kırsal yaşam modeli sunan Vodafone Akıllı Köy projesi ile küçük aile çifçileri adına hangi alanlarda projeler gerçekleştirdiklerini anlattı.

Yıldırım, Vodafone Türkiye ile TABİT iş birliğiyle hayata geçirilen proje ile Kasaplar Köyü’ nde faaliyete geçen Akıllı Köy projesi kapsamında 89 dönüm arazi üzerin de üretilen 2016’nın ilk ürünü olan kavunlar olduğunu ve erkenci üretim ile daha yüksek kazanç elde edilebildiğini küçük aile çiftçilerine aktarıldığını ifade etti.

Çiftçiler Fotoğraflarını Yollayıp Sorunlarına Çözüm Arayabiliyorlar

Sayın Başkan Ertuğrul Tuğrul, Belediyelerinde sosyal haberleşme uygulamasında kurdukları çeşitli çiftçi grupları ile bir takım çalışmalar gerçekleştidiklerini ve İncir, zeytin, büyükbaş hayvan vb. temalarının dahilinde kurulan gruplar ile çiftçilerin sorunları olduğunda fotoğrafını yollayıp belediyeden destek alabildiğini vurguladı.

Yıldırım, bu uygulama da elde edilen bilgi birikiminin yapay zekaya aktarılması gerektiğini ve böylelikle oluşturulan program sayesinde birçok çiftçinin bilgiye ulaşmasının kolaylaştırılacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir