Tabit Smart Farming - 100 Kadın Kurucu

100 Kadın Kurucu

100 Kadın Kurucu

 

100 Kadın Kurucu

Türkiye’nin kadın girişimcileri. Cirolarına göre kadınlar tarafından kurulmuş 100 büyük şirket…

Famale Founders Clup Geliyor

Bu tip listeler hazırlamak, kadınlardan oluşan bir Club oluşturmak “cinsiyetçi” gibi gelebilir. Ancak, dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Türkiye’de de yolun başındayız. O nedenle kadın girişimci ve patronların başarı öykülerini paylaşmak, onların yarattığı farkların altını çizmek hâlâ çok önemli…

Kadın Kurucular 100 listesini hazırlarken bunu göz önüne aldık. Türkiye’de milyar düzeyinde ciro yapan şirketler kuran, birkaç yılda milyonlarca TL’yi yakalayan kadınlar olduğunu ancak bu listelerde görmek mümkün.

Bu listenin devamında Fast Company ABD’nin yaptığı gibi biz de Kadın Kurucular Konuşuyor (Female Founders Speak) başlıklı araştırmalara yer vereceğiz. Bu araştırmada Kadın girişimcilerin “şirket kurma süreçleri”, “fon bulmaları”, “eşitlik sorunu”, “gelecek planları” gibi konuları sorgulayacağız.

Female Founders Club’da, 100 listesine girenlere ödül ve plaketlerinin takdim edileceği bir tören ile birkaç etkinlik planımız da var. Sizlerden gelecek önerilere göre bunları şekillendireceğiz.

Bu Liste Nasıl Hazırlandı?

Kadın Kurucular 100 listesi, Türkiye’de bu alanda yayınlanan ilk araştırmadır. Yapılamamasının nedenlerinin başında “veri” toplayamama geliyor.

→ Fast Company Türkiye’nin yarattığı heyecan ve ekibin deneyimi, bu tip zor bir araştırmaya katılımı teşvik etti. Kendilerine teşekkürü bir borç bildiğimiz yüzlerce (Listeye giremeyenler de var) kadın girişimci bilgilerini paylaştılar.

→ Bazı girişimcilerin verileri ise açık kaynaklarda yer alıyordu. Onlardan yararlandık. Birkaç girişimcinin şirketine ait veriler ise sektördeki kaynakların desteğiyle tahmini olarak yayınlandı.

→ Ciro rakamlarını, aralık yerine, tam rakam olarak yayınlayabilirdik. Ancak, sözümüzde durmak ve melek yatırımcı gibi çeşitli kurumlarla anlaşmaları olan girişimcileri zor durumda bırakmamak için aralığı tercih ettik. Zaman amacımız, büyüklüğe dikkat çekmekti.

→ İnternet 100 listesinde de belirtmiştik. Birkaç önemli şirket paylaşmadı. Bunun dışında ulaşamadığımız birkaç şirket de olabilir. Ancak, internet 100 listemizi, “Bu kadar nasıl doğru olabilir?” diye karşılayan iş dünyasının, bu listeye de aynı şekilde ilgi göstereceğini düşünüyoruz.

İlk Siyahi KAdın Milyarder Nasıl Fark Yaratmıştı?

Netflix’te çok yeni bir dizi başladı: “Self Made” (Sıfırdan Yaratan diye çevrilebilir): “Madam C. J. Walker’ın ilham Verici Hayat Hikayesi” adlı bu dizide, ABD’nin ilk siyahi kadın milyarderinin hayat hikayesi anlatılıyor. Bu sayfalarda yer alan 100 kadına ilham verebilir diye yazıyorum. İlk olarak, mutlaka izleyin. İzlemeyenler için birkaç başlıkta sıra dışı hikayesini paylaşmak istiyorum:

→ İlk “self billionaire” (Kendi olanaklarıyla milyarder) kadın girişimci 1867-1919 yılları arasında yaşamış olan Sarah Breedlove idi…

→ Herkes onu “Madam Walker” diye tanıdı. Servetini kozmetikten kazanmış, döneminde büyük sükse yapmış bir girişimciydi… Sonradan sanat, bağış ve sosyal işlere yatırım yaptı, hayır işleriyle tanındı.

→ “Oturup fırsatların ayağına gelmesini bekleme. Onu sen yakala” stratejisini izledi.

→ İşini kurarken kimseden yardım almadı. Kendi saçları için Hindistan cevizinden ürettiği krem başarılı olunca, bu formülü diğer siyahi kadınlara nasıl ulaştırabileceğini düşündü.

→ Başarılı ürününe “Madam Walker’s Wonderful Hair Grower”, tedavi yöntemine de “Walker’s System” adını verdi. Ardından kapı kapı dolaşarak satmaya başladı. Daha o yıllarda markalaşmaya önem verdi.

→ Kozmetik ve saç bakımı konusunda yenilikçi ürünler ve sistemler geliştirdi. 1900’lü yıllarda saç yapımı için “sıcak tarağı” keşfetti.

→ İşi büyürken, başka önemli bir strateji daha izledi. Ülke genelindeki siyahi kadınları satış gücü olarak örgütledi. Bir anlamda müşterilerini satışçı yaptı.

→ Kazandıklarını geri verme stratejisini izledi. İyi bir bağışçı olarak tanındı, öldüğünde servetinin önemli bölümünü bağışlamıştı.4,5 MİLYAR TL ÜSTÜ

Tülin Akın, bu listede 55. sırada yer almaktadır.

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.