Tabit Smart Farming - Tabit ve Vodafone Akıllı Köy İspanya Basınında!

Tabit ve Vodafone Akıllı Köy İspanya Basınında!

Tabit ve Vodafone Akıllı Köy İspanya Basınında!

 

Tabit ve Vodafone Akıllı Köy İspanya Basınında!

Dünya genelinde 5 ülkeden 8 firmanın katıldığı “AZMUD-Akdeniz Seralarının İyileştirilmesi” projesine örnek alınan Vodafone Akıllı Köy ve TABİT, İspanya basınında geniş yer aldı.

AB destekli projeler kapsamında 5 ülkeden 8 firmanın katıldığı AZMUD- Akdeniz Seralarının İyileştirilmesi Projesi’ne Türkiye’den katılan tek firma olan TABİT’in, kurmuş olduğu Vodafone Akıllı Köy, İspanya basınında geniş yer aldı. Vodafone Akıllı Köy’de kullanılan tarımsal teknolojilerin model alınarak seralara uyarlanmasının planlandığı proje, bütün dünya ülkelerinde ses getirmeye başladı. İspanya’nın yaptığı haberlerle gündem oluşturan basın yayın organları ve haber siteleri dünkü sayılarında AZMUD Projesine, TABİT ve Vodafone Akıllı Köy’e geniş yer verdi. Efe:agra, Mundoplast,2f&H, Agrodiario, Economia3 ve Quimicia Y Sociedad ve daha birçok basın yayın organı AZMUD projesinden ve yapılması planlanan çalışmalardan bahsetti. Akdeniz Seralarının İyileştirilmesi amaçlanan ve kısa adı AZMUD olan proje 42 ay sürecek. Proje kapsamında teknoloji ve otomasyon kullanılarak yenilikçi plastik malzemeler, doğal katkılar ve yeni sulama teknolojileri ile Akdeniz seralarını iyileştirmek, girdi maliyetlerini düşürüp birim alandaki verimi arttırmak amaçlanıyor. Proje, İspanya’da bulunan ve 30 yıldır plastik teknolojileri üzerine çalışmalar yapan Aimplas firması Koordinatörlüğünde gerçekleştiriliyor. AZMUD projesinde Türkiye’de tarım ve teknolojiyi bir araya getiren ve dünyanın ilk akıllı köyünü kurarak burada tarımsal teknolojileri uygulayan Vodafone Akıllı Köy’ün kurucusu TABİT’in yanı sıra İspanya, Mısır, Ürdün ve Fransa’dan firmalar yer alıyor. TABİT Kurucu Ortağı ve Vodafone Akıllı Köy Kurucusu Tülin Akın konuyla ilgili yaptığı açıklamada açıklamada, “16 yıldır yaptığımız tarım ile teknolojiyi bir araya getiren ve birçok ilke imza atan projelere ek olarak ve 5 ülkenin katılımcısı olduğu projenin bir ayağını yürümekten dolayı gurur duyuyoruz” dedi.

Projede Yer Alan Firmalar

TABIT (Türkiye), Valencia merkezli Plastik Teknolojik Enstitüsü (Aimplas), IDAI Nature (İspanya), Smartwall (Fransa), Packaging Industries Co., Methods for Sulama ve Tarım (Ürdün) Ulusal Araştırma Merkezi ve Mısır Rus Şirketi Gelişmiş Tarım Eko Çiftliği (Mısır) ve İspanyol proje yöneticisi Javier Peña.

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.