Tabit Smart Farming - Azerbaycanlılar İşgalden Kurtarılan Zengilan’daki Akıllı Köy’e Dönüyor

Azerbaycanlılar İşgalden Kurtarılan Zengilan’daki Akıllı Köy’e Dönüyor

Azerbaycanlılar İşgalden Kurtarılan Zengilan’daki Akıllı Köy’e Dönüyor

 

Azerbaycanlılar İşgalden Kurtarılan Zengilan’daki Akıllı Köy’e Dönüyor

Azerbaycan’da Akıllı Köy kurmak isteyen Azerbaycan Tarım Bakanlığı Heyeti dünyanın ilk Akıllı Köy’ü olan TABİT Akıllı Köy’ü geçtiğimiz yıllarda ziyaret etmişti. TABİT Akıllı Köy Kurucu Ortağı Coşkun Yıldırım, katılımcılara girişimcilik yolculuğunu anlattı ve ardından Akıllı Köy sunumunu yaptı. Akıllı Köy’de yapılan çalışmalardan bahsederek heyete tavsiyelerde bulundu.

 

Tabit Akıllı Köy ARGE Müdürü Orhan Kurt ilham veren bilgi birikimlerini heyetle paylaştı.

 

Bugün ise Azerbaycan’ın Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgelerine halk dönmeye başlıyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyevin “büyük dönüş” diye nitelendirdiği ve yıllar önce işgal nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kalan yüz binlerce kişinin geri dönüşünü amaçlayan program kapsamında ilk göç gerçekleştirildi. İlk göç, Zengezur koridorunun güzergahında bulunan Zengilan ilinin Ağalı köyüne yapıldı. Azerbaycan devletinin “akıllı köy konseptiyle yeniden İnşa ettiği Ağalı köyüne dün 58 kişi den oluşan 10 ailenin taşındığı ve evlerine yerleşmekte olduğu aktarıldı.

 

Hafta içinde 31 ailenin daha Ağalı’ya taşınması öngörülüyor. Böylece ilk aşamada Ağalı’ya 41 aile yerleşecek ve bu ailelerdeki yetişkinlerin tamamına istihdam sağlanacak. İşgal sonrasında iskana açılan yerleşim birimi olan Ağalı’da alternatif enerji kaynaklarının, ekolojik ısıtma ve akıllı ışıklandırma sistemlerinin kullanıldığı 200 müstakil ev inşa edildi. Köyde 360 kişilik okul ile 50 kişilik anaokulu, sağlık ocağı ve marketler de bulunuyor.

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.