Tabit Smart Farming - Tabit Girişimcilik Zirvesinde

Tabit Girişimcilik Zirvesinde

Tabit Girişimcilik Zirvesinde

 

Tabit Girişimcilik Zirvesinde

TOBB ETÜ Ekonomi Topluluğu’nun online olarak düzenlediği ETÜ Girişimcilik Zirvesi’nde TABİT ve Vodafone Akıllı Köy’ü anlattı. Akın, “Çiftçilerimiz teknolojiyi görsün, dokunsun ve uygulasın diye kurduk” dedi.

Tabit Kurucu Ortağı Tülin Akın, TOBB ETÜ Ekonomi Topluluğu’nun online olarak düzenlediği ETÜ Girişimcilik Zirvesi’ne katıldı. Online platformda yapılan zirvede Tülin Akın’ın yanı sıra etkinliğe, E-Bursum Kurucusu Mesut Keskin, Açık Açık Derneği Başkanı Itır Erhart, Kodluyoruz Kurucusu Gülcan Yayla, Givin Kurucusu Başak Sucuka, İhtiyaç Haritası Kurucusu Ahmet Batat katıldı. İkinci ayağının 21 Ekim Çarşamba Günü devam edeceği zirvenin konusu ise “Herkes girişimciliği tanımalı” oldu. Girişimciliğin avantajları ve zorluklarının girişimde bulunulan alanda yaşanan olayların anlatıldığı programda, katılımcılar örnekler vererek yaşadıkları tecrübeleri dile getirdi. Girişimcilik ekosistemine, girişimci olmaya, başarı ve başarısızlık hikayelerine odaklanılan zirvede konuşan Tülin Akın, Vodafone Akıllı Köy’ ün kuruluş aşamasında ve sonrasında yaşadığı gelişmeleri örneklerle anlattı. Hayallerin harekete geçmedikçe hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini dile getiren Akın, “İlk etapta zorluklar yaşandı elbette. Sabah kalkıp hadi şunu yapalım diyerek hiçbir şey yapılmıyor. Belli bir emek süre ve birçok aşama geçmesi gerekiyor. Ama gençlerimiz şimdi hemen başarıya ulaşılmasını bekliyor. İşin riski var, zorlukları var” dedi.

 "Akıllı Köy Projesini Çiftçiler Teknolojiye Dokunsun Diye Kurduk"

Vodafone Akıllı Köy’ den örnekler veren Akın, “Akıllı Köy’ de 24 personelimiz var 24’ü de farklı farklı kültürlerden geliyor. Köyümüzde yaşayan mühendis de var mutfakta çalışan teyzemiz de var. Mesela mutfaktaki teyzemiz, kaynattığımız pekmezi satalım diyor. Bu benim için girişimciliktir. Bir başkası diyor ki ‘buradan madem pekmez alıyorlar; köydeki kadınların ürettiği ürünleri de biz ambalajlayarak satalım’ diyor. Bir başkası ‘internet sitesini açarak satalım’ diyor. Birçok fikir üretiliyor ve hayata geçiriliyor. Örneğin Akıllı Köy fikri 2012’de çıktı ve 2015’te hayata geçirebildik. Akıllı Köy projesini çiftçiler teknolojiyi görsün, dokunsun ve uygulasın diye kurduk. Herkesin cebine akıllı telefonlar girdikten sonra biz Akıllı Köy’ ü kurmaya cesaret ettik. Çünkü teknolojiyi kumanda edebilecek bir cihaz vardı artık. Girişimcilikte önemli olan heyecanı korumak ve ayakta tutabilmek. Heyecanlı ortamı yaratmak önemli. Aslında girişimcinin yapması gereken bu heyecanı ayakta tutmak” diye konuştu.

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.