Tabit Smart Farming - Tabit, Ülkeler Arası “Tarım 4.0 için Yenilikçi Akıllı Tarım Modelleri” Çalıştayı’nda

Tabit, Ülkeler Arası “Tarım 4.0 için Yenilikçi Akıllı Tarım Modelleri” Çalıştayı’nda

Tabit, Ülkeler Arası “Tarım 4.0 için Yenilikçi Akıllı Tarım Modelleri” Çalıştayı’nda

 

Tabit, Ülkeler Arası “Tarım 4.0 için Yenilikçi Akıllı Tarım Modelleri” Çalıştayı’nda

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü bünyesinde Tarımsal Mekanizasyon Bilişim Teknolojileri Çalışma Grubu olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı aracılığı ile üyesi bulunduğumuz Asya Verimlilik Teşkilatı ile 29-30 Haziran 2022 tarihlerinde “Multicountry Observational Study Mission on Innovative Smart Farming Models for Agriculture 4.0” konu başlıklı bir çalıştay düzenledi.

Türkiye ve Japonya ev sahipliğinde Çin Halk Cumhuriyeti, Singapore, Sri Lanka, Thailand, Cambodia, Pakistan, Philippinler, Vietnam ve İran ülkelerinden konu uzmanlarının katıldığı çalıştayda Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Ufuk TÜRKER, TAGEM’den Canan ERAKMAN ve Uluslararası Hayvancılık Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nden Dr. Mesut YILDIRIR Türkiye’de Tarım 4.0 Akıllı Tarım Teknolojileri çalışmaları ile ilgili sunumlarını yaparak bilgi paylaşımında bulundular.

Çalıştayın birinci günü canlı olarak bağlandığımız TABİT Akıllı Köy AR-GE Müdürü Orhan KURT, Akıllı Köy’den canlı yayında yaklaşık 90 dk boyunca Bitkisel ve Hayvansal Üretimde Akıllı Tarım Teknolojilerini anlattı.

Anlatımdan önce tüm çekim boyunca kamera arkasında emek veren TABİT Akıllı Köy Tarımsal İçerik Editörü Ece Nur BALOĞLU’nun hazırlamış olduğu tanıtım videosu izlenerek Akıllı Köy hakkında kısa bir tanıtım yapıldı.

Devamında Orhan KURT, Tarımsal İzleme Merkezi hakkında bilgiler vererek, Tabit Akıllı Köy Kurucusu Tülin AKIN’ın almış olduğu ödülleri tanıttı. Saha gezisi ile devam eden Kurt, Akıllı Köy’de bulunan, Zeytincilikte Yeni Nesil Bahçe Düzeni-Dijital Yaprak Teknolojisi, Aile Tipi Kümes Yetiştiriciliği ve Teknoloji, Yeni Nesil Üretim Sahası Telli Terbiye Sistemi İncir-Kök Ucu Nem Ölçme Teknolojisi, Akıllı Mera ve Toplu Süt Sağım Sistemi gibi tüm teknolojileri katılımcılara aktardı.

Çalıştayın ikinci günü ise canlı olarak bağlandığımız HCM Çiftliğini kurucusu Hüseyin Cüneyt Menkü canlı yayında yaklaşık 60 dk boyunca Hayvansal Üretimde Akıllı Tarım Teknolojilerini anlattı.

Çalıştayı yurt içinden ve yurtdışından birçok katılımcı takip etti.

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.